Americký velvyslanec navštívil Univerzitu Pardubice

Published: 06.03.2024

Univerzita Pardubice Pardubice navštívil 5. března 2024 americký velvyslanec v ČR Bijan Sabet.

Dopoledne se velvyslanec USA setkal s vedením univerzity a vedením Fakulty filozofické. Hlavním bodem jeho programu byla především otevřená debata se studentkami a studenty.

Po krátkém úvodu pana velvyslance na téma U.S.-Czech Relations in 2024: Strengthening Long-Lasting Transatlantic Partnership následovala živá a podnětná diskuse. Debatou provázeli naši studenti Kuba a Martin, kteří oba studují angličtinu na katedře anglistiky a amerikanistiky.

Rozmanitost témat zahrnovala nejen práci velvyslance, jeho zkušenosti ze Silicon Valley, budoucnost umělé inteligence, ale taky výzvy, kterým čelí mladí lidé. Dotazy se týkaly výměnných pobytů, politických témat i LGBTQ+ komunity.

Silně rezonovala problematika české kultury a České republiky jako takové. Sám velvyslanec zmínil že má rád turistiku, českou "pub culture" a smysl pro humor.

Ve volném čase je Bijan Sabet vášnivým fotografem, proto jsme mu jako malou pozornost darovali fotografii, kterou vyfotila naše studentka Bára z vizuální antropologie

Velvyslanec USA, tehdy Andrew H. Schapiro, byl na Univerzitě Pardubice naposled v roce 2015.