Tělesná výchova a sport

Výuku tělesně výchovy a organizaci sportovních akcí zajišťuje Katedra tělovýchovy a sportu (KTS). Součástí tělovýchovného areálu jsou dvě sportovní haly a nově vybudovaná venkovní sportoviště v univerzitním kampusu, a také loděnice na břehu řeky Labe s tenisovými kurty a zázemím pro další sporty. Nedaleko univerzitního kampusu se nacházejí další sportovní a rekreační zařízení a areály ve vlastnictví města, různých organizací i soukromníků, která jsou studenty i v rámci výuky rovněž hojně využívána.

 

Tělesná výchova

Tělesná výchovy pro studenty DFJP má dvě podoby:

I. Povinná tělesná výchova

Povinná tělesná výchova je určena pro 1. ročníky bakalářských studijních programů. Tato forma výuky se nezapisuje na konkrétní sport. Obsahem předmětu je základní tělovýchovný program a specializace na různé druhy sportovních her a jiné formy cvičení.

II. Volitelná tělesná výchova

Předměty volitelné tělesné výchovy si zapisují studenti, kteří mají zájem již o konkrétní tělovýchovné aktivity jako je aerobik, aqua-aerobik, badminton, basketbal, beach volejbal, florbal, fotbal, házená, indoorcycling, kondiční cvičení, lezení, plavání, posilování, powerjóga, sebeobrana, squash, tenis, veslování, volejbal a alternativní pohybové aktivity.

V jednotlivých semestrech se nabídka předmětů volitelné tělesné výchovy mírně upravuje dle aktuální dostupnosti sportovišť a a dle možností lektorů. Aktuální nabídku kurzů volitelné tělesné výchovy lze zjistit v IS STAG. Stačí vyplnit první položku "Zkratka pracoviště", vyplňte "KTS".

Specifickou podobou volitelné tělesné výchovy jsou vybrané kroužky, na které se studenti zapisují stejně jako na volitelnou tělesnou výchovu a jejich trvání odpovídá délce trvání semestru, v současné době je nabízen například kroužek lukostřelby.

U těch předmětů volitelné tělesné výchovy, které nejsou vyučovány přímo v tělocvičně univerzity, přispívají studenti finanční částkou na pronájem externích prostor.

 • příspěvek 260 Kč / semestr u plavání
 • příspěvek 300 Kč / semestr u aquaaerobiku, beach volejbalu a lezení
 • příspěvek 400 Kč / semestr u squashe
 • příspěvek 800 Kč / semestr u lukostřelby

Studenti si mohou v každém semestru do studijního plánu zapsat jen jednu volitelnou tělesnou výchovu. Mají-li zájem navštěvovat více předmětů volitelné tělesné výchovy, mohou si vybrat z nabízených zbylých volných míst po ukončení zápisů. Tato volná místa jsou nabízena jako kroužky za poplatek 200 Kč / semestr (v případě výše uvedených předmětů, kde studenti přispívají na pronájem, studenti platí opět pouze jen příspěvek na pronájem).

 

Sport a sportovní akce

Na univerzitě je k dispozici kromě pravidelné povinné i nepovinné "volitelné" tělesné výchovy studentům nabízena široká škála sportovního vyžití:

I. Sportovní výcvikové kurzy a další akce

KTS pořádá během akademického roku výcvikové kurzy s různým sportovním zaměřením. Pořádají se především ve zkouškovém období a mají různé sportovní zaměření (lyžování, kanoistika, cyklistika, aerobní aktivity, sportovní hry, teambuilding apod.). Kurzů se mohou zúčastnit všichni studenti. Jde například o následující akce:

 • zářijový sportovní kurz u moře v Itálii
 • zimní lyžařský kurz v Alpách
 • vodácký kurz na Vltavě
 • licenční kurzy potápění a lyžování a snowboardování

Kromě sportovních výcvikových kurzů pořádá KTS i jednorázové sportovní akce, například Vítání jara s jógou, Aerobikový maraton a další...

II. Výkonostní sport

Tato forma zahrnuje například účast na Českých akademických hrách, přeborech vysokých škol a akademických mistrovstvích ČR v individuálních a kolektivních sportech. KTS ve spolupráci s Univerzitním sportovním klubem organizuje prestižní sportovní klání mezi fakultami, které má název „Standarta rektora Univerzity Pardubice“. Tato soutěž probíhá každoročně již 53 let v mnoha sportech a vítězná fakulta získává putovní pohár.

Další soutěží je například VAŠE LIGA v badmintonu.

III. Univerzitní posilovna

V univerzitní tělocvičně je zahrnuta také posilovna. Posilovna zahrnuje posilovací stroje, TRX, Bosu, trenažéry na indoorcycling a veslování, orbitreky, krankcycly. Vstup do tělocvičny je povolen pouze studentům a zaměstnancům univerzity, přičemž je potřeba zakoupit si permanentky, ty jsou prodávány na celé výukové období semestr na konkrétní čas v týdnu.

Cena permanentky:

 • 1x vstup - 70,- Kč
 • 5x vstup - 200,- Kč
 • 10x vstup - 350,- Kč
 • 20x vstup - 600,- Kč

Ve zkouškovém období je posilovna přístupná studentům zdarma.

 

Bližší informace

Katedra tělovýchovy a sportu

Petra Lorencová

petra.lorencova@upce.cz

kancelář: tělocvična TA

tel.: 466 036 279