Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

nv2023banner1200x62879872.png

For English scroll down

Letos se zaměříme na téma Tajemství.

Napište si pátek 6. října do svých kalendářů a celý program sledujte zde na webu nebo na sociálních sítích.

 • Těšit se můžete na nabitý večerní program.
 • Potkáte se s vědci, kteří vám vysvětlí zákonitosti vědy a techniky.
 • Chybět nebude ani soutěž pro návštěvníky o speciální ceny Noci vědců.

Program Noci vědců 2023

Pátek 6. 10. 

16.00 - 22.00 

Celý univerzitní program se letos koná v prostorách Fakulty chemicko-technologické, kde se představí všechny naše fakulty.

Kompletní program 

Tajemství ztracených světůStarodávné a mizející tradice a kultura původních obyvatel dalekého severu. Vydejte se na cestu za jejich poznáním a odkryjte tajemství jejich života.
Rozlušti a najdi tajný kódVylušti tři anglické úkoly, najdi správný číselný kód a otevři tajemnou truhlu.
Kovářská dílnaUkázky kovářských prací, povídání o železe, za jakých teplot s ním lze pracovat a kdy ne? S kovářem se všemu podíváte na zoubek.
Existovala bájná Atlantida?Co se skrývá za tajemstvím dávno zaniklé civilizace? Mohla být představa Atlantidy inspirována mimořádně vyspělou civilizací na ostrově Santorini, která zanikla při jednom z nejsilnějších sopečných výbuchů v dějinách lidstva?
Setkání s Cyrilem a Metodějem aneb počátky byzantské špionážní službySetkejte se s Cyrilem a Metodějem. Podaří se vám rozluštit zašifrované nápisy straré hlaholice?
Tajemství lidského tělaPotrénujte s námi anatomii.
Odkryjeme tajemství na cestě ke zdravíNaše stanoviště vám odhalí tajemství skrytá pod kůží našeho těla prostřednictvím rentgenových a radiologických snímků. Prozkoumejte patogenity a fyziologii, které se na těchto snímcích skrývají.
Přijďte s námi objevit, jak se tajemství těla stává viditelným díky radiologii!
Zašifrovaná matematikaSoutěž v luštění šifer. Startujeme každou půlhodinu. 
Pokus o postavení modelu nejdelšího zavěšeného mostu v ČRKaždý návštěvník Noci vědců se bude moci aktivně zapojit do stavby mostu tím, že si osobně postaví kousek mostovky. Model vybudujeme v měřítku 1:25.
Tajemství stability jízdy vozidelV čem je tajemství (ne)stability jízdy vozidla, jak musí být konstruováno, aby bylo rychlé a bezpečné?
Elektromobilita tajemství zbavená Kvíz z elektromobility• Víte, kolik energie potřebujete pro jízdu vlakem, autem nebo elektrickým autem? 
• Zjistěte své znalosti nejen z elektromobility, ale i energetiky a udržitelné dopravy.
Co se skrývá uvnitř?Odhalte, co se skrývá v přistaveném vozíku Katedry letecké dopravy a vyzkoušejte letecký simulátor s prvky virtuální reality.
Technologie odhalující tajemství.Naše stanoviště Vám představí svět tajemství skrze moderní technologie. Připojte se k nám a podívejte se, jak s pomocí robota prozkoumáváme tajemnou místnost, jak lze využít termokameru k odhalení skrytých tajemnství a jak lze kombinací technologií odhalit tajemství ze vzduchu.
Za tajemstvím do pohádkyLoutkové divadlo "Přetržené nitě" nabídne 4 pohádky. Přijďte a ponořte se do příběhů, které můžete v průběhu ovlivnit i vy. Každá z pohádek přinese nečekanou zápletku, kulisy a možná tak trochu jiný příběh, který znáte. Začínáme v, 17, 18 ,19 , a 20 hod. Rezervace není potřeba. 
Tajemství ze světa ITNaprogramuj si vlastního robotího vynálezce.
Cesta do tajemství knihUvažovali jste někdy nad tím, jak vzniká kniha a co obnáší umění kaligrafie? Přijďte si k nám vyrobit notýsek a napsat pár řádků.
Odhalte tajemný mikrosvět pod lupouMikroorganismy pod lupou. Tajemství vodního mikrosvěta. (Ne)zvaní hosté v našich domovech. Mikrosvět v lidském těle. 
Hrátky s barvami, Optické klamy 
Co skrýváš, zkumavko? 
Tajemná levitacePodivná plechovka a podezřelá koule
Tajemství formy života mirkoorganismůTajemství rezistence bakterií na antibiotika.
Fascinující fluorescence v laboratoři.
Detektivní záhada krvavě zbarvených hostií.
Lekce molekulární gastronomie Představení molekulární gastronomie- pouze pro registrované. Cca 30 min program s ochutnávkou. Start v  16, 17, 18, 19 , 20 a 21.00 hod <- rezervujte si své místo. 
Co voní v levanduli? Tajemné barvy Analytické metody - měření pH, UV/Vis spektrometrie, chromatografie na tenké vrstvě.Destilace levandule. 
Tajemství dýmu, ohně a výbuchůKatedra energetických materiálů naši Noc vědců trochu ohlučí i osvítí. 
Sbor dobrovolných hasičůUkázky hasičské techniky. Jak NEhasit hořící olej vodou.
16.45 přednáška: Tajemství nedávného a současného inflačního vývojePřednáška ve stručnosti seznámí s hlavními faktory růstu inflace v ČR od roku 2021 a jejího poklesu v současnosti. Zároveň představí složitost rozhodování členů bankovní rady ČNB. Rezervace v odkazu

Doprovodný program

 • Odpočinkový koutek, relaxační hudební zahrádka
 • EUROkoutek - Europe Direct Pardubice, Eurocentrum Pardubice
 • Soutěže o speciální ceny Noci vědců Univerzity Pardubice

Účast na akci je zdarma. Doprava na akci je zajištěna speciální autobusovou linkou - podívejte se na jízdní řád

Celý program je koncipován tak, že je přístupný všem. Asistenci a podporu pro zdravotně znevýhodněné návštěvníky zajistí Poradenská pracoviště.

Akci podporuje Pardubický kraj.


English

This year the topic is All senses.

Note 6 October in your calendar and watch the programme on our website or social media.

 • You can look forward to a busy evening schedule
 • You will meet the scientists who will introduce you to the laws of science and technology
 • You can join the visitors' competion and win special Researcher's night prices

Reseachers' Night 2023 programme

Friday 06 October

16:00 - 22:00

The entire program takes place in the premises of the Faculty of Chemical technology, where you can meet all our faculties.

Event list:

 • In progress

Further activities

 • Creative and rest area
 • EUROcorner - Europe Direct Pardubice, Eurocentre Pardubice
 • University merch shop
 • Competition for special UPCE Researchers' Night prices

Entrance is free of charge. You can use special Researchers' Night busline to come to the Campus and back - see the bus timetable

The whole program is designed to be accessible to all. Assistance and support for persons with disabilities will be provided by the ALMA Center.