Živá laboratoř

Univerzita Pardubice a Český rozhlas Pardubice – to je osvědčený tandem pořadu Živá laboratoř. Čtyři roky pořad přinášel zajímavosti ze života vědců Univerzity Pardubice.

Redaktorka Jana Davidová představuje v pořadu ŽIVÁ LABORATOŘ zajímavé vědce Univerzity Pardubice. Hovoří s akademickými pracovníky a mladými výzkumníky o úspěších i zákulisí práce badatele a vědce. V desetiminutových pořadech odhaluje jejich práci, vědecká tajemství a informuje širokou veřejnost o jejich úspěších na poli vědeckém. Na vlnách Českého rozhlasu se tak pravidelně otevíraly dveře jedné z laboratoří pardubických vědců.

Přehled odvysílaných pořadů.

Noviny o Živé laboratoři (česky)
Living Lab Magazine  (English)
Living Lab Poster (English)
Living Lab Video - The Birth of the Programme (English) - Jak vzniká pořad Živá laboratoř

Živá laboratoř – to je pořad o vědě, která nám usnadní žít.

Díky tomuto pořadu se Univerzita Pardubice také zařadila mezi nejlepší popularizátory vědy u nás. V soutěžní přehlídce popularizace vědy SCIAP 2013 obsadila díky Živé laboratoři 2. místo v kategorii Audio/Video.

O umístění Univerzity Pardubice v soutěži SCIAP (SCIence APproach) rozhodla odborná komise, která hodnotila celkem 36 projektů rozdělených do pěti kategorií. Vítězové 3. ročníku soutěže byli vyhlášeni na slavnostním předávání cen v úterý 3. prosince 2013 ve Vile Lanna v Praze.

„Je to báječná zpráva. Ocenění je pro nás signálem, že naše práce má smysl a že věda lidi opravdu zajímá. Současně je to pro nás motivace k další práci v putování za zajímavostmi z vědeckého světa Univerzity Pardubice a v hledání zajímavých vědeckých osobností,“ dodává k získanému ocenění redaktorka Jana Davidová, jedna z hlavních aktérek pořadu Živá laboratoř.

Děkujeme všem akademikům a Českému rozhlasu Pardubice za spolupráci.

Vysílání pořadu Živá laboratoř bylo zahájeno 3. září 2011. V prvním roce vysílání 2011–2012 našel pořad své místo v programu každou sobotu v 12:30, od května 2012 se přesunul na neděli po 17. hodině a od ledna 2014 do června 2015 byl vysílán pravidelně každou sobotu v 15:30 hodin.

Archiv pořadu na stránkách Český rozhlas Pardubice: http://www.rozhlas.cz/pardubice/laborator

Pořad postupně vznikal za podpory projektů, které jsou spolufinancované ESF a státním rozpočtem ČR:

  • IPN Podpora technických a přírodovědných oborů – Regionální koordinátor pro Pardubický kraj (2011),

  • Podpora odborného vzdělávání a rozvoje vědecko-výzkumného týmu Centra materiálového výzkumu Pardubice (2011 - 2012),

  • BRAVO – Brána vědě/ní otevřená (2012 - 2014),

  • Brána vědě/ní otevřená II. (2014 - 2015).


Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí UPa

odborný garant projektů BRAVO a BRAVO II.

false
false