dsc_5975_113556.jpg

Zážitkový seminář ukázal, jak se žije lidem s hendikepem. Vyzkoušet si netradiční aktivity mohl každý, kdo zavítal 24. dubna do univerzitní auly. Na jednotlivých stanovištích byly k vidění speciální pomůcky, ke kterým spoustu rad poskytli odborníci, a ti odvážní se dokonce pokusili vylézt co nejvýše po horolezecké stěně.

Univerzitní centrum ALMA a akademická poradna Univerzity Pardubice ve spolupráci s Katedrou věd o výchově Fakulty filozofické připravila nevšední zážitkový a informační seminář s názvem „Zažij si na vlastní kůži“. „Speciální seminář ukázal, jak se žije lidem se zdravotním postižením, a to v důsledku smyslového, fyzického či psychického postižení. Návštěvníci si tak mohli sami vyzkoušet, že i život s hendikepem není nudný,“ řekla k akci Mgr. Jana Vágnerová z Akademické poradny Univerzity Pardubice.

I vozíčkář může být horolezcem

Děti i dospělí se mohli zapojit do zajímavého a kreativního programu. Před vstupem do univerzitní auly měli návštěvníci možnost zdolat sedm metrů vysokou horolezeckou stěnu. Ne každý měl ale odvahu. K lezení se odhodlal i jeden ze studentů, který se sám pohybuje prostřednictvím invalidního vozíčku.

Uvnitř auly byla jednotlivá stanoviště s nabídkou deskových her pro zrakově postižené. Usednout jste mohli na speciální pomůcku tzv. koně v obýváku nebo se pustit do mluvení ve znakové řeči. Nechyběla ani muzikoterapie či arteterapie. V malé kavárně „Poslepu“ byla v nabídce svačinka dodaná Českou abilympijskou asociací. Kávu či něco na zub bylo ale možné konzumovat pouze s klapkami na očích, jen tak jste si totiž užili chvíli plnou chutí, vůní a zvyků.

„Diskutovat bylo možné také s přítomnými odbornými poradci pro osoby s postižením, s diagnózou autismu i poruchami autistického spektra a pro osoby se závislostmi a dalším rizikovým chováním,“ doplnila k zážitkovému semináři Jana Vágnerová.

Podívejte se na video ze zážitkového semináře: https://youtu.be/vqNbaNK2HA0

Bc. Věra Přibylová

Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa