Jak se připravit na veletrh pracovních příležitostí?

 Důležité je jasně si uvědomit, co je Vaším cílem, co očekáváte od veletrhu pracovních příležitostí. Je to získání přehledu o společnostech, co která nabízí? Jaká je jejich kultura? Nebo je Vaším cílem získat konkrétní pracovní místo, ať již jde o jakýkoli úvazek, jakoukoli formu? Chcete získat stáž? Zajistit si místo v trainee programu?

Vzhledem k tomu, že studentů je na škole hodně, konkurence je vysoká. Aby si Vás personalisté, kteří se většinou za společnost takovýchto akcí účastní, zapamatovali, je třeba se dobře připravit a maximálně využít čas, který budete mít k dispozici. Není na škodu si s sebou přinést několik výtisků svého životopisu. Nejen, že jej můžete rovnou zástupcům nechat, ale můžete snáze demonstrovat svou pracovní zkušenost a nic důležitého nezapomenete. Dokumenty noste v deskách, abyste předešli jejich poškození.

Společnosti, které Vás zajímají přednostně, oslovte co nejdříve. Vyvarujte se návštěvě firmy těsně před ukončením veletrhu. Počítejte s tím, že zástupci firem budou ke konci dne unavení a nemusí již mít k dispozici informační materiály. Abyste zefektivnili komunikaci, která bude mezi Vámi a zástupcem společnosti probíhat, podejte o sobě základní informaci. Co by mělo takové představení obsahovat? Jistě byste neměli zapomínat na jméno, obor, který studujete, v jakém jste ročníku, resp. kdy budete končit studium, o co máte zájem (úvazek, pracovní místo…), jakou máte pracovní zkušenost apod.

 Po veletrhu dodržte vše dojednané, zejména termíny schůzek, telefonického kontaktu nebo zaslání dodatečných dokumentů. Nebojte se připomenout, pokud zástupce společnosti nedodrží termín. Uvědomte si, že množství studentů, které během veletrhu personalista vidí, je ohromné. Pokud se slušným způsobem připomenete, nic tím nezkazíte.

 A ještě malé upozornění

Nenoste s sebou zbytečně kabáty a větší zavazadla a nechte si kabáty v šatně. Předejděte kolizím, uvědomte si, že účastníků veletrhu bude větší množství a nebude, kam si věci odložit. Vezměte si pouze desky s potřebnými dokumenty a papír či zápisník s tužkou na poznámky.