Univerzita opět vyvěsí vlajku pro Tibet. Na univerzitní budově zavlaje již pošesté

6. 03. 2018

Univerzita Pardubice a její studenti religionistiky se již pošesté zapojí do mezinárodní kampaně, která upozorňuje na útlak a násilí páchané na původním obyvatelstvu Tibetu. Smutné výročí připadá letos na sobotu 10. března, a tak se na univerzitní půdě bude vzpomínat o něco dříve. Vlajka zavlaje za zvuku tibetských mís a gongu už ve čtvrtek 8. března v univerzitní tělocvičně při vítání jara jógou. V pátek 9. března ji pak studenti vyvěsí na jedné z univerzitních budov.

„Vyvěšením tibetské vlajky si připomínáme tragický rok 1959, kdy armáda Čínské lidové republiky potlačila tibetské povstání proti čínské okupaci. Při povstání bylo zabito přibližně 87 000 Tibeťanů a přes milion a čtvrt jich zemřelo v následujících letech ve věznicích, v pracovních táborech či v důsledku hladomoru,“ vysvětluje student religionistiky na Fakultě filozofické Univerzity Pardubice Mgr. Vilém Skopal, který letošní akci opět organizuje.

Tradičnímu věšení vlajky na budově G Univerzity Pardubice na pardubickém Stavařově bude letos předcházet ještě jedna akce: na tibetskou kulturu vzpomenou i studenti a zaměstnanci, kteří přijdou ve čtvrtek 8. března přivítat jaro jógou do univerzitní tělocvičny v univerzitním sportovním areálu v Kunětické ulici. Nejenže si tu budou moci zacvičit dvě 90minutové lekce se dvěma lektory jógy a powerjógy, Mgr. Evou Hronovou Čaladi a Michalem Rauerem, ale současně se zaposlouchají do hry na tibetské mísy a gong, které se ujme Jaroslav Lepeška.

„Powerjóga je nejen o pohybu, o posílení a současném protažení těla, ale také o meditaci a o zklidnění mysli a duše. Hathajóga je jemnější typ jógy, působí příznivě na udržení zdraví lidského těla a na svěží a pružnou mysl. Jedním z nejvýznamnějších přínosů hathajógy je schopnost být vitální. Lidé, kteří pravidelně cvičí  jakoukoli jógu, objeví její neuvěřitelná tajemství,“ říká k tomuto cvičení organizátorka akce Vítání jara jógou Mgr. Eva Hronová Čaladi z pořádající Katedry tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice.

Letos silnějšímu zážitku z jógy navíc napomůže přítomnost tibetských mís, které se využívají v léčení a k očistě prostor od negativní energie. „Mísy jsou podle tradice vyrobeny ručně ze sedmi kovů, přesné poměry jednotlivých kovů v mísách se různí. Každý kov ale představuje astrologické působení jedné planety. Každý kov produkuje určitý zvuk, včetně harmonických tónů, je bohatý i na alikvotní tóny. Podle tibetského rčení se říká, že kdo pozná tajemství zvuku, pozná tajemství vesmíru,“ dodává organizátorka akce.

Nejen z tohoto, ale i z dalších důvodů je třeba o tibetské kultuře smýšlet nejen jako o utlačovaných komunitách, ale především jako o kultuře, z níž se můžeme učit a v níž se můžeme inspirovat. Nejen v ohledu, jak dokážou nakládat s utrpením, jak se brání vzniku či rozvoji nenávisti u sebe samých, jak u nich vzniká soucit a láskyplný postoj k ostatním či to, co je to vlastně štěstí a jak jej dosahovat.

Na osudy Tibeťanů i jejich dnešní život pak spolu se studenty oboru religionistika vzpomenou studenti Univerzity Pardubice podruhé ještě v pátek 9. března v 11:30 hodin, kdy vyvěsí tibetskou vlajku na univerzitní budově G v Pardubicích - Stavařově. Tibetská vlajka zavlaje na symbolickou podporu tibetského úsilí o získání autonomie. O významu akce, o začátcích čínské okupace, tibetských protestech i o tom, co následovalo po povstání ve městě Lhasa, včetně úpadku gramotnosti a silného počínšťování, na setkání krátce promluví student Mgr. Vilém Skopal z Fakulty filozofické.

Současně zájemce pozve do Dobré čajovny v Pardubicích, kde se po celý březen koná festival tibetských kultur ProTibet.

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí UPa