Přednáška prof. Ing. Vladimíra Schejbala, CSc. - ČESKÉ RADARY

Uložit do kalendáře 14-12-2017 17:00 14-12-2017 19:00 Czech republic/Europe Přednáška prof. Ing. Vladimíra Schejbala, CSc. - ČESKÉ RADARY Prof. Ing. Vladimír Schejbal, CSc.: ČESKÉ RADARY Čtvrtek 14. prosince od 17:00 Univerzita Pardubice, budova univerzitní auly (UA), posluchárna A3 Dnes zastávají vojenské radary řadu funkcí v letectví, v raketové technice, v... budova univerzitní auly (UA), posluchárna A3
14. 12. 2017 budova univerzitní auly (UA), posluchárna A3

Prof. Ing. Vladimír Schejbal, CSc.:

ČESKÉ RADARY

Čtvrtek 14. prosince od 17:00
Univerzita Pardubice, budova univerzitní auly (UA), posluchárna A3

Dnes zastávají vojenské radary řadu funkcí v letectví, v raketové technice, v lodní navigaci, ochraně vzdušného prostoru atd. Jejich rozvoj ve světě a ČR často přispívá k celkovému rozvoji radarů a vývoji nových technologií. Radary se v současné době velice intenzívně používají i pro civilní použití, zejména dopravu. Ve skutečnosti je civilní využití nesrovnatelně častější než ve vojenské oblasti (např. stovky milionů radarů pro automobily). V přednášce budou uvedeny některé vlastnosti šíření vln a principy některých radarových antén. Stručně budou charakterizovány monostatické a bistatické radary a popsány základní principy použité pro konstrukci "neviditelných" cílů. Pro monostatické radary lze značně snížit pravděpodobnost detekce cíle (např. letadel či lodí) nepřátelskými radary tím, že se podstatně zmenší efektivní odrazná plocha. To z vojenského hlediska přináší výhodu, že se cíl může "nepozorovaně" přiblížit, tzn. bude zpozorován mnohem později. Jsou ukázány základní možnosti, jak detekovat "neviditelná" letadla a přínos československého (popř. českého) výzkumu, vývoje a produkce těchto zařízení s využitím multilateračního principu a pasivní koherentní lokace (PCL).

Jednoty českých matematiků a fyziků pro veřejnost na Univerzitě Pardubice
Ing. Dušan Čermák, Ph.D.