Italský expert vedl kurz retuše na Fakultě restaurování

9. 1. 2023

Významný italský restaurátor Paolo Pastorello navštívil Fakultu restaurování Univerzity Pardubice, aby při praktické výuce studenty učil metody retuše. Skupina 15 studentů restaurování se tak mohla setkat a učit od italského experta, který působí po celém světě.

Paolo Pastorello se podílel na restaurování takových děl, jako je výzdoba hrobky Nefertari v Luxoru v Egyptě, nástěnné malby Giotta, Cavalliniho a Cimabua v Horní bazilice v Assisi, či nástěnné malby v galerii Farnese od bratrů Carraciových v Palazzo Franese v Římě. Restauroval také plátna a deskové obrazy od autorů jako Perugino, Tintoretto, Bronzino, Jan Gossart, Gerard David a dalších. Přestože v Litomyšli vedl tento kurz již potřetí, nyní na fakultu kvůli nabitému programu zavítal po dlouhých deseti letech.

Týdenní kurz se soustředí na téma vertikálního trattegia, tedy legendární metody rozpoznatelné retuše vyvinuté na Centrálním institutu pro restaurování v Římě, a vyznačuje se svou intenzitou, kdy studenti tráví každý den praktickým tréninkem této metody. Pod dohledem mistra trénují cvičení tužkou, různé štětcové techniky vedoucí k pochopení a nácviku barevně rozložené čárkové retuše i její samotnou realizaci na omítkovém panelu s technologickou kopií nástěnné malby.

„Přestože není trattegio v naší republice preferovanou technikou retuše, v rámci celosvětového uplatnění našich absolventů věříme v užitečnost kurzu. Studenti mají navíc možnost potkat se s osobností, která má kromě svých nepřeberných restaurátorských zkušeností také věhlas pedagoga, který každoročně připravuje uchazeče na legendární Centrální institut pro restaurování v Římě, což je pro ně cennou profesní zkušeností,“ vysvětlil Jan Vojtěchovský, proděkan pro zahraniční spolupráci Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.