Intensive seminar with Rick Anthony Furtak

Uložit do kalendáře 25-08-2021 13:00 27-08-2021 16:00 Czech republic/Europe Intensive seminar with Rick Anthony Furtak The Centre for Ethics as Study in Human Value is pleased to announce Intensive seminar with Rick Anthony Furtak (Colorado College) Pardubice, Czech Republic 25 – 27 August 2021 1pm to 4pm Programme: 25th August: “... nám. Čs. legií 565, Pardubice, Room 03004.
25. 08. - 27. 08. 2021 nám. Čs. legií 565, Pardubice, Room 03004.
Katedra filosofie a religionistiky

Pardubice, Czech Republic
25 – 27 August 2021
1pm to 4pm

Programme:

• 25th August: “Emotion, Embodiment, and Cognition”
  • 26th August: “Poetry and Emotional Knowing (Emily Dickinson)”
  • 27th August: “Love, Skepticism, and Truth (Marcel Proust)”

Venue:
The historical building of the University of Pardubice, nám. Čs. legií 565, Pardubice, Room 03004.

Attendance is free of charge.
For registration and further information, please e-mail Kamila Pacovská (kamila.pacovska@upce.cz).
Texts will be circulated in advance to registered participants.

Centre for Ethics as Study in Human Value
Department of Philosophy and Religious Studies
University of Pardubice

Vstup zdarma
Centre for Ethics as Study in Human Value
Mgr. Kamila Pacovská, Ph.D.
Dovolujeme si vás upozornit na skutečnost, že z akce bude pořizován audio-vizuální záznam pro reportážní účely Univerzity Pardubice, včetně jeho případného zveřejnění. Záznam nebude předáván třetí straně ani použit k marketingovým účelům. Osoba pořizující záznam za Univerzitu Pardubice bude označena a můžete od ní získat bližší informace nebo jí sdělit svůj případný nesouhlas. Bližší informace ke zpracování osobních údajů naleznete na stránce www.upce.cz/privacy-policy.