Unikátní knihovnu Centra pro etiku najdete na univerzitě

11. 9. 2020

Málokdo ví, že je v České republice jediná svého druhu. Funguje od roku 2017 a její vybavenost rok od roku narůstá. V knihovně Centra pro etiku si můžou studenti i veřejnost vybrat mezi téměř 5 000 různými cizojazyčnými, ale také českými tituly.

Řekl bych, že nejčastěji si badatelé půjčují publikace z období antické filozofie a 20. století, těch máme také v knihovně nejvíce. Nejpůjčovanější autor je Platón,“ říká Attila Pató z katedry filosofie a religionistiky. Zejména pro své čerstvě vydané novinky od nejvýznamnějších mezinárodních badatelů a zaměření na otázku etiky je knihovna unikátní. „Do etiky patří vlastně celý svět. Vše má svou etickou otázku. Může tak být spojena s filozofickými disciplínami, epistemologií, ale také s historií a klasickými populárními autory,“ doplňuje Attila Pató. Knihovna tedy neslouží pouze studentům filozofických oborů, ale dotýká se mnoha dalších.

Badatelé a studenti tady najdou knihy historické, politologické, antropologické, teologické, psychologické i lingvistické. Vedle publikací nechybí ani ty nejznámější mezinárodní etické časopisy, zázemí pro badatelskou činnost nebo skener. Řada studijních míst s počítači je především určena pro studenty Univerzity Pardubice, kteří knihovnu mohou využívat i jako studovnu.

Etika je v dnešním světě obzvlášť důležitá a čtení filozofie pomáhá, abychom nezkazili svět. Základní etická otázka je ‚proč by člověk neměl škodit druhým ‘,“ uzavírá Attila Pató. Mezi další činnosti mezinárodního Centra pro etiku jako studium hodnoty člověka patří pořádání pravidelných seminářů, konferencí, a dokonce podcast. Knihovnu najdete v přízemí budovy G v kampusu univerzity.

TEXT: Anna Sedláková/FOTO: Adrián Zeiner