Prožili jsme autohavárii

Automobilky chtějí být na autonehody připravené, proto se neustále zkoušejí vlastnosti nových materiálů. Laboratoř Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice je jednou ze zkušeben materiálů karoserie aut. Jak vypadá autonehoda v laboratoři, ukáže Ing. Jakub Vágner Ph.D.
 
Vedle nového materiálu, karoserie automobilu je důležitý válec pro rychlé trhy, pomocí něhož se zkoumá krešová odolnost materiálů – odolnost materiálu karoserie při rychlém nárazu, při rychlém trhu. Vše se upne k rámu a na ocelovou plošinu do pístnice.
 
Čtyři černé rakety s pátou bílou uvnitř
 
Válec pro rychlé trhy vypadá jako čtyři černé rakety do čtverce s pátou bílou uvnitř, tak metr a půl dlouhé. Bílý je hydraulický válec samotný a černé „rakety“ jsou akumulátory, ve kterých se akumuluje energie hydraulického oleje, čímž vznikne mnohem rychlejší trh.
 
Autonehoda, náraz do zdi, trháme karosérii
 
Na rámu je do čelisti upevněný siloměr, který měří sílu při trhu, je tam i laserový snímač polohy, který změří polohu trhu, jak rychle byl proveden.
Na plošině do pístnice Ing. Jakub Vágner připevní vzorek karoserie z osobního automobilu. Válec váží půl tuny, simulujeme náraz při 50 km rychlosti.
Prásk - vzorek je rozpůlen. Trhy jsou rychlé. Záznam polohy, záznam síly, detekce, kdy se vzorek začal trhat a kdy dotrhl. Měříme dva a půl milionu hodnot za jednu sekundu.
 
Trháme velké série vzorků, protože máme různé druhy materiálu, vzorky z různých míst karoserie automobilu. Po vyhodnocení vznikne graf. Ten je hlavním vstupem pro automobilku, aby navrhla bezpečnější automobil.
 
Jana Davidová
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO – Brána vědě/ní otevřená II., který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.