Inteligentní roboti aneb třikrát NEJ...

 
Roboti vyvíjení na Katedře řízení procesů Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice slouží k záchraně člověka. V rukách Ing. Petra Doležela si umí navzájem pomáhat. V nepřístupném terénu podávají okamžité informace, mapy terénu, najdou člověka.
 
Na postižené či nepřístupné místo jsou posíláni roboti ve skupině
Každý z nich má svůj úkol a navíc si pomáhají. To už je vyšší stupeň inteligence robotů. Používá se algoritmus předobrazu hejna ryb či mravenců. Je vytvořen hlavní robot, který má senzory dotekové, senzory vzdálenosti, polohový senzor, kameru pro snímání, GPS. Vyjede společně s pracovním robotem, který nemá tolik senzorů, plní jiné funkce a pomáhá hlavnímu robotu, pokud se dostane do potíží při zdolávání povrchových překážek.
 
Robot má dvě vrstvy návrhu – fyzický návrh neboli část hardwarová, to je to, co vidíme, procesory, vložené senzory, to, co ho řídí. S touto částí robota pracují studenti. Druhá vrstva je softwarová, to je ona umělá inteligence. Implementaci řídicího algoritmu vymýšlí právě Ing. Petr Doležel s kolegy. Cílem práce robotů v postiženém místě je zmapovat prostředí, zjistit, kde jsou lidé a dát o tom zprávu.
 
Vychovávat odborníky v České republice
Abychom nebyli závislí na zahraničních zakázkách, používáme sice informace ze základního výzkumu z jiných zemí, ale sami roboty chceme vymyslet, sestavit, vytvořit. V laboratořích máme připravený funkční vzor k průmyslové výrobě.
 
Jana Davidová-Kracíková
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO – Brána vědě/ní otevřená II., který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.