Papír z hyacintu vodního z Afriky přes Pardubice do Číny aneb Květina sluší dívce

Studenti středních škol hledají náměty pro svá odborná klání i v pracovnách Univerzity Pardubice. Lenka Svašková oslovila Ing. Jana Gojného, Ph.D., a Ing. Břetislava Češka, CSc.
 
Že papír je oblíbencem Jana Gojného a Břetislava Češka je dáno i jejich zaměřením v Oddělení papíru a celulózy Ústavu polymerních materiálů Fakulty chemicko-technologické. A studentka pardubického Gymnázia Lenka Svašková hledala téma pro svoji středoškolskou studentskou odbornou činnost Amavet. Měla štěstí. Jan Gojný od svého kolegy ze zahraničí se dozvěděl o přemnožení hyacintu vodního v jezerech pod Viktoriinými vodopády v africké Keni. Není tamní rostlinou, Keňané ho vytrhávají a nevědí, co s ním.
 
Nejdříve žert, pak realita
Jan Gojný s Břetislavem Češkem zastříhali ušima. Papír lze vytvořit z lecčeho... Důležitá je otázka náročnosti přípravy. Nechali si hyacint vodní přivést a začali zkoušet. V té chvíli naskočila do party Lenka. Hyacint je pěkná fialová květina, klasická domácí příprava ručního papíru není obtížná a učitelé byli sympatičtí. Byla rozhodnuta.
 
Výroba papíru v přímém přenosu
„Pro výrobu papíru se používají listy a stonek hyacintu vodního,“ komentovala Lenka a Jan Gojný je odstřihoval a vkládal do vody přístroje s názvem holander – „takový vodní mlýn, lopatky rozmělňují rostlinu. Vlákna rostliny rozemeleme, uvolní se jednotlivá vlákenka.“
 
Priorota – jednoduchá výroba pro africké podmínky
Po rozemletí Lenka suspenzi přenesla na síto do vany. A hotovo. Z hmoty vykape voda, ze síta se přemístí mezi savé plstě, lisuje se mezi kameny a schne.
Jinou technologii výroby papíru z hyacintu vodního navrhuje Břetislav Češek. Ne mechanicky, ale chemicky – odvařování rostlin. Vaření s hydroxidem sodným (louhem) v tlakové nádobě. Papír je mnohem jemnější. Jediná chybička – v Keni je nereálná.
 
Vítěz z Pekingu
Lenka Svašková se svými konzultanty Ing. Janem Gojným, Ph.D., a Ing. Břetislavem Češkem, CSc., popsala ve své studentské odborné práci výrobu papíru z hyacintu vodního. Především zdůraznila využití přemnožené rostliny a jednoduchost zpracování. V soutěži EXPO SCIENCE AMAVET (Asociace pro vědu a mládež) – soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže uspěla v celostátním kole, její práce reprezentovala v Moskvě a později v Pekingu v Číně získala 2. místo.
 
Jana Davidová
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO – Brána vědě/ní otevřená II., který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.