Co vás bolí, jak se vám dýchá – slyším na každém kroku

Vyučující studijního oboru zdravotnický záchranář – z oddělení urgentní péče katedry ošetřovatelství připravili pro studenty třetího závěrečného bakalářského ročníku situace zcela totožné s reálnými výjezdy záchranné služby.
 
Studenti v odborném výcviku procházejí simulací jedenácti reálných situací. V našem čase jsme zachytili následující:
  • Pád muže z lešení, ze tří metrů na beton – studenti záchranáři zjistili, že muž není v bezvědomí, ošetřili ho, stabilizovali a odvezli k dalšímu ošetření do nemocnice.
  • Pacient k resuscitaci, asi srdeční zástava, záchranáři musí v čase připravit i pomůcky k resuscitaci – studenti obnovovali životní funkce pacienta, muže stabilizovali.
  • Nehoda ženy, spadla ze žebříku, záchranář musí přijít na to, proč omdlela – studenti diagnostikují diabetes.
Týmy budoucích záchranářů pracují v reálných podmínkách. Tématům ryze praktickým se věnují odborné práce akademiků i příprava studentů Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice.
 
Pokud tito studenti třetího bakalářského ročníku oboru zdravotnický záchranář Katedry ošetřovatelství Fakulty zdravotnických studií budou už za několik měsíců pomáhat raněným či nemocným, nemusíme se obávat. Svoji práci vykonávají profesionálně a s nadšením.
 
Jana Davidová
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO – Brána vědě/ní otevřená II., který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.