O pojistných smlouvách (2. díl)

Obáváte se podepsat smlouvu o životním pojištění? Máte pravdu, podmínky, které jsou ve smlouvě, by chtěly nejen lupu, ale také poradce. Matematik David Brebera v následné rubrice upozorní alespoň na základní opatrnost.
 
Finanční poradci neboli prodejci pracují pod hlavičkou finančních zprostředkovatelů, nejsou pojišťovnami. Zprostředkovatelé jsou pěšáky, tzv. zvonkaři, na konci řady hry zvané letadlo. Ti klienta musí nalákat k podpisu smlouvy o životním pojištění. Lákavým sloganem je: podepište, já se vrátím za dva roky a třeba ji zrušíme. Pozor! Pro klienta velmi nevhodná je smlouva podepsána na dva až tři roky. Tyto roky platí klient pouze provize prodejci a při nehodě a následném plnění je finanční náhrada minimální či nulová.
 
Nešvar doby
Zprostředkovatelskou společností se stala i Česká pošta. Její zaměstnanci jsou vázání smlouvami a musí nabízet a uzavírat smlouvy různých produktů pojištění. Nedivte se, až otevřete dveře pošťákovi, že mezi dopisy vám bude vyprávět o výhodných pojišťovacích smlouvách. A u okénka místních pošt se na vás usměje tvář s blanketem výhodného životního či důchodového spoření a pojištění. Říká matematik Mgr. David Brebera z Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice.
 
Jana Davidová-Kracíková
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO – Brána vědě/ní otevřená II., který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.