O pojistných smlouvách (1. díl)

Jaká jsou úskalí pojistných smluv, jaké životní pojištění je nejvýhodnější a na co si dát pozor při uzavírání pojistných smluv, řekne matematik Mgr. David Brebera z Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice.
 
Životní pojištění sjednávají ve velké míře již samostatné subjekty či jednotlivci. Vztah mezi pojišťovnou a tím, kdo její produkt prodává, je dán výhodnými provizemi, které platí klient a jsou "schovány" v produktu. Proto pro klienta je důležité smlouvu pečlivě prostudovat.
 
Investiční životní pojištění má několik produktů – druhů. Riziková forma smlouvy životního pojištění, klient platí životní a úrazové pojištění, denní odškodné – pokud pro nemoc nemůže pracovat, pojištění nemoci, pojištění dětí, vkládá 200 a 300 Kč. Velmi nevhodná pro klienta je smlouva podepsána na dva až tři roky. Tyto roky platí klient pouze provize prodejci a při nehodě a následném plnění je finanční náhrada minimální či nulová.
Dalším druhem je investiční životní pojištění, v jehož smlouvě nebude tak velké plnění úrazů, ale více se s prostředky klienta investuje. Je třeba být obezřetný při seznámení s podmínkami smlouvy.
Pozor, vzájemně výhodná je smlouva podepsána na více let, 20 až 30 let. Pak si klient může vybrat své zhodnocené prostředky.
 
Pokud si klient vezme hypotéku, banka požaduje uzavřít smlouvu o životním pojištění klienta. Pozor, pro klienta je výhodná tzv. klesající hypotéka
 
Životní pojištění zaměstnance, které pro něho uzavřel zaměstnavatel s pojišťovnou, má od 1. 1. 2015 nová pravidla. Zaměstnanec si mnohdy finance dané smlouvou odebíral, neodvedl zdravotní a sociální pojištění. Dnes, chce-li zaměstnanec uplatňovat daňové úlevy, nemůže ze smlouvy vybírat volné prostředky, až po ukončení její platnosti. Bude-li zaměstnanec vybírat ze smlouvy volné prostředky, nemůže uplatňovat daňové úlevy.
 
Jana Davidová-Kracíková
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO – Brána vědě/ní otevřená II., který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.