Terezín – město darované Židům, řekl Adolf Hitler

O podmínkách zdravotních sester a ošetřovatelek v koncentračním táboře Terezín hovoří jediný ucelený odborný výzkum, který realizovala Kateřina Čermáková z Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice.
 
Zajímavou součástí odborné publikace PhDr. Kateřiny Čermákové jsou autentické vzpomínky sester a ošetřovatelek z Terezína v době druhé světové války. Vedle diplomovaných sester se na tato místa hlásily ženy, jen aby nebyly transportovány do dalších koncentračních táborů.
 
Stačí jmenovka na palec
První vzpomínka jedné z ošetřovatelek Nory Peškové, která na místo nastoupila, aby se vyhnula transportu do Osvětimi, byla nezapomenutelná – na oddělení starých lidí ji kolega instruoval, že má projít mezi pacienty jednou za dvě hodiny a mrtvým přivázat na palec nohy jmenovku. Více není třeba.
 
Terezín – město lázeňské
Někteří židovští senioři z celé Evropy sem přijeli na Hitlerem slibovaný lázeňský pobyt. Na malém prostoru bylo ubytováno mnoho lidí. Podmínky hygienické, stravovací a další byly nelidské.
 
V Terezíně existoval unikátní systém péče o nemocné, několik oborově rozdělených nemocnic i ambulancí, systém péče o děti a staré lidi. Vybavení nemocnic pocházelo z židovských ordinací a nemocnic, ale léky a materiál scházel. Systém kvalitní, ale bez léčiva.
Sestry žily jako ostatní v ghettu, neměly výjimku v ubytování ani v jídle. Jedinou výjimkou byla paštika či koláček na noční službě. Minimum odpočinku, práce bez mzdy.
Nejtěžší vzpomínka sester byla na konci války. Do Terezína přijížděly transporty s lidmi z vyhlazovacích táborů či z pochodů smrti, z vagonů padali lidé živí společně s mrtvými. S těmito lidmi se rozšířil po táboře skvrnitý tyfus. Ještě na konci války či po válce tato epidemie zasáhla mnoho obětí včetně zdravotnického personálu, říká PhDr. Kateřina Čermáková z Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice.
 
Jana Davidová
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO – Brána vědě/ní otevřená II., který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.