Boj proti terorismu vědou

Jediné pracoviště v Čechách, které má v náplni své vědecké práce i protiteroristická opatření
 
Profesor Svatopluk Zeman z Fakulty chemicko-technologické vymýšlí nové typy výbušin a představuje svého mladšího kolegu docenta Roberta Matyáše, který se zabývá analýzou výbušin. V laboratoři Ústavu energetických materiálů docent Robert Matyáš odhaloval výchozí látky z výbušné směsi. Ve světě uznávaný odborník analyzuje výbušiny tak ojedinělým způsobem, že svojí metodikou pomáhá kriminalistům celého světa.  Dozvíme se, jak je možné nalézt amatéry i teroristy, kteří výbušné směsi použili.
 
Vstup zakázán
Postup analýzy jednotlivých látek ze směsi výbušin je standardní, ale také se cosi musí skrýt. Dokonce ani neuvedeme typy výbušin, lépe řečeno látky, ze kterých jsou vyrobeny. Docent Robert Matyáš svým výzkumem – zkoumáním výbušnin a jejich vlastností – dokáže rozpoznat takové detaily, že podle nich kriminalisté mohou nalézt i výrobce původních látek v teritoriu celého světa.
 
O krok rychlejší
Pro teroristické účely se zneužíval i obyčejný aceton, například v Rusku už je jeho prodej zakázán. Také zemědělské hnojivo ledek amonný je v USA zakázáno. Profesionálové i amatéři jsou velmi vynalézaví, disponují kvalitně vybavenými laboratořemi a výzkum proto musí být alespoň o krok před nimi. Docent Robert Matyáš připravuje materiál pro projekty Evropské komise, která navrhuje legislativní opatření, aby se redukovalo zneužívání výchozích látek pro výbušiny.
 
Dnešní část laboratorní cesty analýzy látek pro výbušniny končí likvidací zbylých látek. Viděli jsme deflagraci neboli rychlé hoření a také výbuch. Efekty krásné, ale nebezpečné, říká profesor Svatopluk Zeman. 
 
Jana Davidová-Kracíková
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO - Brána vědění otevřená II., který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.