Studium dopravních systémů? Musíte si třeba hrát s vláčky

Na pardubické univerzitě postavili kolejiště s vláčky, na kterém se studenti učí porozumět železniční dopravě a ovládat ji.
 
Model kolejiště s vlaky i železničními stanicemi je druhým největším v Čechách. Nalezneme tu historické i moderní dopravny. Projedeme třemi stanicemi, výhybnou i hradlem.
Necelá stovka návěstidel střídá červené a zelené světlo. Jezdí tu bezmála dvě stě typů vozidel: lokomotivy, vagony pro osobní dopravu i vozy pro nákladovou dopravu.
 
Vše je připraveno pro mezinárodní dopravní železniční systém. Dokonce mezinárodní překladiště je postaveno tak, jak ho znám ze skutečných míst. Vidíme přijíždět různé typy kontejnerů, železničních podvozků a na vedlejší koleji sviští rychlík. O kousek dál kolem lesa vede úzkokolejka. Vše je digitálně propojeno, studenti pracují jako v reálné situaci.
 
„Tady je Březová, strojvedoucí 83380 Hodr, vlak 83380 v Březové v 0:49 Hodr,“ to je odhláška vlaku na trati, která je řízena pomocí dirigujícího dispečera. Ve spolupráci se strojvedoucím se monitoruje poloha vlaku. Přesně podle předpisu.
 
Jana Davidová-Kracíková
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO - Brána vědění otevřená, který je spolufinancován evropskými fondy a státním rozpočtem České republiky.