Česká populace stárne

David Brebera z Ústavu matematiky a kvantitativních metod Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice říká, že poprvé v celé historii existence naší civilizace lidstvo zažívá fenomén, který demografové pojmenovali jako stárnutí.
 
Z demografického hlediska je stárnutí populace proces, v jehož průběhu se mění věková struktura obyvatelstva a zvyšuje se podíl osob starších 60 nebo 65 let a snižuje se podíl osob mladších 15 let.
 
Tato skutečnost sociology, prognostiky, ekonomy a politiky velmi zneklidňuje. Aby ne. Kdo bude pracovat? A balvan se valí dál, jaké budou důchody, v kolika letech se bude odcházet na zasloužený odpočinek? Tyto velmi konkrétní otázky odpoví David Brebera, a veřte, nebude to nic veselého. Bohužel, pro svá tvrzení má přesná statistická čísla
.
Kde je zakopaný pes? Proč stoupá věková hranice matek? Ubývá manželství. Páry žijí bez dětí či s jedním potomkem. Odpověď není jedna, ale jisté je, že zakopaný pes u jednotlivce je v míře ekonomického zázemí a v udržení zaměstnání.
 
Prognostici i selský rozum odpoví na otázku, jaká nás čeká budoucnost: Ženy a muži budou odcházet do důchodu ve stejném věku, na důchod si musíme spořit a důchodový věk nastane v 70 letech. Ale nelekejte se, lékaři mají kouzelné ruce i léky, více vydržíme.
 
Závěr: Pokud to jen trochu půjde, cituji: „Milujte se a množte se“.
 
Jana Davidová-Kracíková
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO - Brána vědění otevřená, který je spolufinancován evropskými fondy a státním rozpočtem České republiky.