Chromofory součástí nových materiálů

Byly zbourány hranice mezi organickou a anorganickou chemií – organický chromofor pronikne do anorganické látky.
 
Nové materiály vytváří společná práce organických a anorganických chemiků. Projeví se v materiálech s výbornými vlastnostmi, nejen například v tabletech.
 
Chromofory pomohou zlepšit kvalitu laserů, field-effect transistorů (tranzistory řízené elektrickým polem, vstupním obvodem unipolárního tranzistoru tak neteče proud a je řízen napětím, často se používají v analogovém režimu nejčastěji jako zesilovač, kde způsobuje velmi malé nelineární zkreslení), a jako součást led diod jim chromofory dají další výhody.
 
Zorganizovat molekuly chromoforu, s nadsázkou, stačí, aby vznikl výjimečný materiál pro moderní svět techniky. Více řekne docent Filip Bureš z Ústavu organické chemie a technologie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice a docent Vítězslav Zima ze Společné laboratoře Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd a Univerzity Pardubice.
 
Jana Davidová-Kracíková
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO - Brána vědění otevřená, který je spolufinancován evropskými fondy a státním rozpočtem České republiky.