ReUNION: první 3D radar na světě se vejde se do jednoho auta

Třetí rozměr radiolokátoru je ojedinělý, ve světě nebyl použit v dosud postavených radarech.
 
Tento rozměr převratně mění primární funkcí radiolokátoru - určování vzdušných cílů, říká šéf projektu ing. P. Queisner, o spolupráci šesti pracovišť a o počátcích vývoje hovoří profesor Pavel Bezoušek.
 
3D radar by měl sloužit armádě, řadí se mezi světové špičky. Kromě polohy a vzdálenosti dokáže změřit i v jaké výšce letoun nebo raketa letí. Do dvou set padesáti kilometrů rozpozná i malé letící objekty včetně ptáků.
 
Rozpozná i ptáky
 
Radiolokátor se začal vyvíjet před necelými 15 lety. Poprvé se o něm hovořilo už v roce 2000. Cena jednoho zařízení nepřevýší 325 milionů korun, což je cena radaru TRS-15, který české armádě vloni nabízel polský výrobce, 3D bude však o více než generaci vyspělejší. První prototyp nového radaru má být hotový do konce roku 2016.
 
Nejdříve pro českou armádu
První radiolokátory by měla dostat česká a slovenská armáda. Profesor P. Bezouška zdůrazňuje zkušenost firem s nabídkami v zahraničí, že první, co zákazníka zajímá, je, jestli to, co se jim nabízí, používá česká armáda. Pokud nemáte tyto reference, tak jste na trhu deklasováni.
 
Výhody radiolokátoru 3D ReUNION:
  • Je uložen v jediném kontejneru na jediném vozidle. Současná radarová souprava vyžaduje sedm nákladních vozidel či přívěsů včetně tahače s jeřábem pro montáž.
  • Příprava ke spuštění trvá 10 minut, dnes používaný 24 hodin.
  • Měří polohu i výšku objektu, současný radar výšku neměří.
  • Okamžitě dává operátorovi všechny informace o poloze a výšce cíle, se současnými radary musí operátor telefonicky zjišťovat výšku od jiného operátora, který sleduje výšku na odděleném zařízení.
  • Má špičkové parametry výškového i dálkového dosahu, mobility i rychlosti rozvinutí, a to včetně schopnosti zachycení velmi malých cílů.
Jana Davidová-Kracíková
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO - Brána vědění otevřená, který je spolufinancován evropskými fondy a státním rozpočtem České republiky.