Vlákna, která hojí

Především obtížně léčitelné rány diabetiků, či bércové vředy mají reálnou naději na rychlé vyléčení.
 
Profesoru Radimu Hrdinovi z Univerzity Pardubice, Fakulty chemicko-technologické udělil Český patentový úřad Patent pro přípravu a výrobu staplových mikrovláken s vodou rozpustných polysacharidů, které jsou určené pro hojení ran. Vynález se týká nových vláken z chitin/chitosan-glukanového komplexu a způsobu jejich přípravy.
 
Pod svícnem bývá tma
 
Profesor Hrdina před časem vymyslel hojivé kryty ran založené na vláknech z kyseliny hyaluronové obsahující sulfazidin stříbra. Hyalurolan je však velice drahý, a proto prof. Radim Hrdina hledal levnější, ale stejně účinný polysacharid. A našel: Je jím druhý nejrozšířenější polymerní sacharid na Zemi - chitosan.
Polymery obecně jsou v dnešní době stále častěji využívány jako vhodné nosiče léčiv. Používají se k pomalému uvolňování účinné složky, ke zvyšování rozpustnosti a lepší možnosti cíleného podání.
 
Vynález vláken z chitin/chitosan-glukanového komplexu
 
Chitosan je přírodní polymer typu polysacharidů, který se získává z přírodního chitinu. Chitosan se v přírodě vyskytuje pouze v malém množství u několika typů hub, ale chitin je všude kolem nás. Je hlavní složkou koster členovců (např. hmyzu, krabů, raků apod.), je tedy jeho využití finančně dostupnější. 
Profesor Radim Hrdina chitosan znal, a proto několik let zkoumal, jakým způsobem vytvořit nanovlákno a především hojivé nanovlákno. Pro konečný vynález využil schopnost chitosanu vázat na sebe různé složky, řízeně složku uvolňovat, cíleně ji dopravit, chitosan má navíc antibakteriální účinky a je biologicky odbouratelný a když se ještě něco přidá...,  lze vyrobit hojivé vlákno.
 
Předklinické zkoušky nových krytů (obvazy, bandáže) z vláken z chitin/chitosan-glukanového komplexu již probíhají. Zatímco hojivé kryty ran založené na hyaluronových vláknech obsahujících sulfazidin stříbra už pokročily a ověřují se v klinických testech.
 
Profesor Radim Hrdina spolupracuje s odborným pracovištěm firmy Contipro, která zabezpečuje další postupy jeho vynálezů do praktické farmacie.
Jana Davidová-Kracíková
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO - Brána vědění otevřená II., který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.