Včely a čefurji zajímají slovinistu Aleše Kozára

Slovinsko jako samostatný stát vzniklo v roce 1991 a je menší než Česká republika. Češi v době 1. světové války bojovali ve Slovinsku na řece Soča a na Krasu, kde se později natáčel film Vinnetou. Dnes projíždíme touto krajinou směrem k chorvatskému moři.
 
Světe, vidíš Slovince?
 
Zatímco česká nakladatelství po 90. roce 20. století vydávala knihy autorů v minulosti zakázaných, ve Slovinsku svoboda slova před 90. lety nebyla příliš omezena, proto v její literatuře po 90. roce (jistě v souvislosti se vznikem samostatného státu) spíše často zaznívá téma otázky vztahu Evropy ke Slovinsku.
 
Překladatel se nesmí bát slov
 
Aleš Kozár vedle své vědecké práce slovinisty se intenzívně věnuje překladům. Mnohdy je oříškem pro překladatele i samotný název knihy. Příkladem je román Gorana Vojnoviće Čefurji raus. Češi neznají slovo čefurji. Proto se nakladatel rozhodl pro název vypůjčený z názvu jedné z kapitol:  Proč na tebe každej sere. A rozuzlení? Čefurji je hanebné označení pro přistěhovalce do Slovinska z bývalé Jugoslávie.
 
Slovinské včely
 
Překvapivá informace vážného vědce slovinisty se týkala včel. Chováte-li doma včely, vězte, že jsou to včely slovinské. Všechny! V 19. století k nám byly importovány.
Na tuto informaci došlo v souvislosti s další knihou slovinského autora Lojze Kovačiče Příběhy z malovaných úlů. Aleš Kozár půvabnou knihu povídek přeložil. A proč malované úly, inu tradice, a ne ledajaká. V pořadu Živá laboratoř, tentokrát v klidu pracovny, dořekne slovinista Aleš Kozár. 
 
Jana Davidová-Kracíková
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO - Brána vědění otevřená II., který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.