Cesta k ohňostroji

Profesor Svatopluk Zeman vedoucí Ústavu energetických materiálů Univerzity Pardubice se věnuje výzkumu nových složení energetických materiálů neboli výbušnin.
 
Zároveň podporuje výzkumy svých mladších kolegů. A protože s koncem roku jsou oblíbené ohňostroje a různé typy oslavné pyrotechniky, profesor Zeman představil ing. Vojtěcha Pelikána, který se zabývá, kromě dalších odborných témat, testováním a vývojem pyrotechnických složí a výrobků pro vojenské i civilní použití a iniciátory a technologiemi používanými v iniciačních prostředcích, což jsou rozbušky, roznětky, neelektrické rozněty. Dnešní díl půjdeme po cestě k výbuchu.
 
Ústav energetických materiálů Univerzity Pardubice je jediným výzkumným pracovištěm v České republice i na Slovensku. Jejich odborníky si zvou nejen vědecká pracoviště univerzit ve světě, ale i pracoviště policejní, vojenská a silní výrobci. Odborná i etická kvalita vědeckých pracovníků včele s profesorem Svatoplukem Zemanem přináší nové poznatky ne k ničení ale k pomoci.
 
Jana Davidová-Kracíková
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO - Brána vědění otevřená, který je spolufinancován evropskými fondy a státním rozpočtem České republiky.