Elektroanalyzátor do kapsy

Uhlíkový inkoust pro přípravu malých elektrod jako světový trend v miniaturizaci senzorů.
 
Na Katedře analytické chemie Univerzity Pardubice připravují inkousty z uhlíku a dalších modifikátorů pro přípravu nových elektrod v elektrochemických senzorech, které je možné jednoduše vytisknout. Profesor Karel Vytřas, profesor Ivan Švancara a doktor Radovan Metelka využili sítotiskové techniky pro miniaturizaci senzorů. Malý elektrochemický analyzátor spolu s připraveným čidlem, na kterém jsou všechny potřebné elektrody, lze volně přenášet a kdekoli použít pro analýzu určené látky ve vodě či v různých biologických materiálech.
 
V předešlém dílu jsme byli svědky výroby uhlíkové pasty. Na první pohled snadné - uhlíkový prášek rozmělníte s kapalným pojivem a pak už jen přidáváte vhodné modifikátory (což mohou být např. různé kovy, chemické sloučenina i biologické látky) podle toho, co budete chtít v budoucnosti analyzovat. Pasta je velmi výhodná, neboť je levná a lze do ní přidat prakticky cokoliv, a tak každá nová směs je i novou elektrodou. Pasta se umístí do vhodného pouzdra a elektroda je na světě. Elektroda pak po připojení k elektrochemickému analyzátoru slouží jako senzor pro stanovení celé řady anorganických, organických a biologických látek.Na základě vlastností uhlíkové pasty prof. Vytřase a prof. Švancary pak doktor Metelka připraví takzvaný uhlíkový inkoust, který lze strojově nanést na drobný čip. Ten se poté jen vloží do kapesního analyzátoru a jiný výzkumník nebo biolog pak může využít rychlou elektroanalýzu pro zjištění určitých látek ve vzorcích vody či jiných biologických materiálech, například zjištění těžkých kovů ve vodách, pesticidů v životním prostředí nebo různých složek v potravinách.
 
Analýza pomocí uhlíkových elektrod je rychlá, přesná a levná.
 
Jana Davidová-Kracíková

Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO - Brána vědění otevřená, který je spolufinancován evropskými fondy a státním rozpočtem České republiky.