Profesor Radim Hrdina vyvíjí hojivou netkanou textilii

Z laboratoře profesora Radima Hrdiny a jeho týmu vzešly nové nosiče léků, netkané léčivé tkaniny.
 
Profesor Radim Hrdina z Univerzity Pardubice, Fakulty chemicko-technologické byl osloven firmou Contipro Group z Dolní Dobrouče, RNDr. Vladimírem Velebným a profesorem Lubošem Sobotkou z FN LF UK v Hradci Králové ke spolupráci ve vývoji tkanin, které nesou hojivou složku. Již v minulosti profesor R. Hrdina vyvinul vlákna s hojivou složkou – kyselinou hyaluronovou, ze které byly textilie utkány.
 
Dalším z mnoha výzkumů je snaha vytvořit hojivou textilii netkanou, která by byla vhodným nosičem antibiotik a zároveň finančně dostupnější. Součástí týmu jsou i odborníci z ČVUT, kteří společně sestavují vhodný přístroj k vytvoření netkané textilie. V současnosti tým používá laboratorní prototyp. Jen krůček schází pro průmyslovou výrobu tohoto farmaceutického zázraku, aby každý z nás měl v lékárničce hojivý čtvereček.
 
V laboratoři profesora R.Hrdiny Ústavu organické chemie a technologie jsme našli také vzorky nové látky, která dokáže bojovat proti plísním. Je určena především do velkoskladů. Patent profesor R. Hrdina.
 
Jana Davidová-Kracíková
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO - Brána vědění otevřená, který je spolufinancován evropskými fondy a státním rozpočtem České republiky.