Tomáš Wágner a Jean-Luc Adam „našli“ nový zdroj energie

Chalkogenidová skla mohou pomoci ke zvýšení účinnosti solárních článků.
 
Hostující profesor Jean-Luc Adam je světově uznávaných odborníkem a ředitelem Ústavu chemických věd na univerzitě v Rennes a zároveň vědcem v prestižním francouzském Národním centru pro vědecký výzkum (CNRS) s intenzivními vazbami na vědecká pracoviště ve Spojených státech amerických.
 
Jeho vědeckým úspěchem jsou například ze 70. let halogenidová skla zajímavá tím, že jsou průsvitná v červené oblasti spektra. Dále specielní infračervené čočky, které se používají na noční vidění, dnes už instalované v dražších autech - řidič vidí na dálku. Nebo vlákna, která se ze skel dají táhnout používají ve zdravotnictví jako senzory různých organických látek, které jsou indikátory nemoci, např. rakoviny.
 
Chalkogenidovými skly, jejich typy a využitím se úspěšně několik desetiletí zabývají vědci Fakulty chemicko-technologické UPCE. Proto v současnosti vzniká spolupráce s kolektivem Jean-Luc Adama.
 
Jedná se o nová chalkogenidová skla (liší se složením), o sklokeramické materiály. Připravené sklo se specielním způsobem zahřívá tak, aby uvnitř narostly nanometrové krystalky. Sklo je ještě dopováno prvky vzácných zemin, takovéto sklo má specielní vlastnosti v tom, že může ještě v kombinaci se solárním článkem převádět energii, to znamená ultrafialové záření takzvanou down-konverzi, nebo infračervené záření up-konverzí na energii, kterou může zpracovat křemíkový článek tím, že energii, který křemíkový článek nevyužil, se do něj vrací a účinek takového článku se může mnohem zvýšit. Šetříme životní prostředí. Využíváme sekundární zdroj energie – říkají Tamáš Wágner a Jaen-Luc Adam.
 
Základní myšlenka je daná, nyní začíná základní společný výzkum kolektivu profesora Tomáše Wagnera z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice a kolektivu profesora Jean-Luc Adama z Ústavu chemických věd Univerzity v Rennes.
 
V letošním roce vyjde v Cambridge nakladatelství ve Velké Británii významná publikace -encyklopedie Chalcogenide glasses: Preparation, properties and applications (Chalkogenidová skla: Příprava, vlastnosti a aplikace) profesor J-L Adam je odborným garantem a editorem knihy, do kolektivu autorů patří z české vědy prof. M.Frumar a prof. T.Wágner.
 
Jana Davidová-Kracíková
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO - Brána vědění otevřená, který je spolufinancován evropskými fondy a státním rozpočtem České republiky.