Veletrh vědy: pardubická univerzita láká děti

Ze stánků se noří bílá oblaka, v baňkách vře barevný roztok, kolem některého stánku se line vůně, někde si ucpeme nos. Nadšení školáků i dospělých nenechalo mladé vědce chvilku vydechnout.
 
Mohutný špalek z dálky nevěstí nic dobrého a nakonec slouží k ražbě rudolfínských grošů poprvé s českým nápisem. Starobylé náměstí možná evokuje dobu jarmarků. Jednadvacáté století připomíná meteorologická stanice či roztodivná vozítka, která se nám pletou pod nohama a létají nad hlavami.
 
V Pardubicích v úterý 25. června začal veletrh vědy
Vyučující Univerzity Pardubice připravili pro diváky lákavé zajímavosti vědy, které už dávno přešly do běžného života, o vědě současné se ale také hovořilo.
 
Každý návštěvník veletrhu si odnášel nejen rudolfínský groš v kapse, ale i zkušenost, co je suchý led, k čemu slouží dešťová kapka, děti si vyrobily želé bonbon nebo si zkusily řídit nejnovější model robotického vozítka pro záchranáře, který ještě čeká na výrobu.
 
Jana Davidová-Kracíková
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO - Brána vědění otevřená, který je spolufinancován evropskými fondy a státním rozpočtem České republiky.