Uhlíková pasta pro elektrody nových senzorů

Tým profesora Karla Vytřase a profesora Ivana Švancary se jako jediný v Čechách systematicky zabývá uhlíkovou pastou pro elektrody nových senzorů.
 
Analýza pomocí uhlíkových elektrod je rychlá, přesná a levná.
 
Na první pohled snadné - uhlíkový prášek rozmělníte s kapalným pojivem a pak už jen přidáváte vhodné modifikátory (což mohou být např. různé kovy, chemické sloučeninya i biologické látky) podle toho, co budete chtít v budoucnosti analyzovat. Pasta je velmi výhodná, neboť je levná a lze do ní přidat prakticky cokoliv, a tak každá nová směs je i novou elektrodou. Pasta se umístí do vhodného pouzdra a elektroda je na světě. Elektroda pak po připojení k elektrochemickému analyzátoru slouží jako senzor pro stanovení celé řady anorganických, organických a biologických látek.

Tým profesora K. Vytřase a profesora I. Švancary vymýšlí elektrochemické senzory na bázi uhlíkové pasty prostanovení anorganických, organických i biologických látek, například těžkých kovů ve vodách, pesticidů v životním prostředí nebo různých složek v potravinách.
 
Na analýzu každé látky se musí vymyslet jiná směs uhlíkové pasty a dalších modifikátorů, aby připravená elektroda měla co nejlepší vlastnosti.
 
Třešničkou na dortu je ojedinělá knižní publikace Electroanalysis with Carbon Paste Electrodes vydaná ve Spojených státech. Autory jsou Karel Vytřas, Ivan Čvancara se zahraničními kolegy Kurtem Kalcherem a Alainem Walcariusem.
Jana Davidová-Kracíková
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO - Brána vědění otevřená, který je spolufinancován evropskými fondy a státním rozpočtem České republiky.