Pavoučí sítě železnic aneb jízdní řády

O tvorbě jízdních řádů před sto lety a dnes s docentkou Tatianou Molkovou.
 
Pracovna tvůrců jízdních řádů ještě před deseti lety byla plná rolí papírů, tužek a gum. Dnes je hlavním pracovním prostředkem počítač.
 
Významná změna provozu na železnici je v moderním pohledu na dopravu, a to především na její intergraci s dalšími dopravními celky – doprava MHD, autobusová doprava, letecká. Proto jsou dnes jízdní řády tvořeny ve spolupráci s ostatními dopravními subjekty.
 
Vedle využívaní typizovaných počítačových programů k vytváření jízdních řádů v železniční dopravě, ale i v dopravě integrované, je velkou výhodou Univerzity Pardubice, že její součástí jsou fakulty, které navzájem spolupracují. Odborníci Fakulty elektrotechniky a informatiky vytvářejí programy, které například simulují práci železniční stanice.
 
Docentka Tatiana Molková z Dopravní fakulty Jana Pernera a prorektorka Univerzity Pardubice se svými spolupracovníky tak rychleji a především kvalitněji může splétat pavoučí sítě nejen železniční, ale moderní integrované dopravy.
 
Jana Davidová-Kracíková
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO - Brána vědění otevřená, který je spolufinancován evropskými fondy a státním rozpočtem České republiky.