Projekt včasné diagnostiky nádorových chorob oceněn v Bruselu

Evropská výzkumná rada ERC zařadila projekt profesora Michala Holčapka mezi vědecké špičky. Udělila projektu nejvyšší hodnocení „A“ v obou kolech hodnocení. V laboratořích Univerzity Pardubice se proto pracovalo po celé prázdniny.
 
„Náš výzkumný projekt je založen na skutečnosti, že rakovina ovlivňuje metabolické složení buněk,“ říká prof. Holčapek, jeho nápadem je, že „pro diagnostiku mohou být využity lipidy, které jsou součástí buněk. Kvantifikace jednotlivých tříd lipidů bude provedena pomocí nově vyvinutých metod. Tyto metody nabízejí nové možnosti pro detailnější charakterizaci lipidomu, což lze využít třeba při hledání biomarkerů závažných onemocnění.“
 
Rektor Univerzity Pardubice prof. Miroslav Ludwig práci vědců z Fakulty chemicko-technologické oceňuje. Projekt přináší významné ohodnocení Univerzity Pardubice ve vědeckém světě.
 
Jana Davidová-Kracíková
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO - Brána vědění otevřená, který je spolufinancován evropskými fondy a státním rozpočtem České republiky.