Profesor Arnošt Pellant stál u zrodu Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice

Lékař, odborník, který nemoci nejen léčí, ale touží je vymýtit. Specialista oboru krční, nosní, ušní, neboli otorinolaryngologie ORL.
 
Jako jeden z prvních specialistů ORL používal ultrazvukovou diagnostiku v oblasti krku, úspěšně už před 40 lety. Zabýval se problematikou nitrolebních komplikací zánětu středního ucha a zánětu vedlejších nosních dutin. Z těchto zánětů může za určitých okolností vzniknout zánět mozkových blan či úmrtí. Toto vzácné onemocnění se léčilo jen na několika pracovištích, na Klinice ORL v Hradci Králové profesor A. Pellant shromáždil a zpracoval materiál od roku 1945 do 1994. Další zajímavé lékařské a vědecké téma, které profesor A. Pellant zpracoval, má název Společné vývojové anomálie v oblasti ucha a ledvin. Navíc také nahlédl do dějin oboru ušní, nosní krční v publikacích Historie otorinolaryngologie ve Východních Čechách a Historie otorinolaryngologie v Pardubicích.
 
Profesor Arnošt Pellant byl přednostou Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Krajské nemocnice v Pardubicích, a to od jejího založení v roce 2003. Od roku 1996 vedl oddělení v pozici primáře. Do té doby působil na Klinice ORL v Hradci Králové a na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Je členem několika vědeckých rad a odborných organizací a grémií.
 
Jana Davidová-Kracíková
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO - Brána vědění otevřená, který je spolufinancován evropskými fondy a státním rozpočtem České republiky.