Membrány čistící vodu

S profesorem Petrem Mikuláškem, vedoucím Ústavu environmentálního a chemického inženýrství Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice a ing. Hanou Jiránkovou Ph.D. jsme hovořili o možnostech čištění odpadních vod.
 
V Pardubicích před třiceti lety vzniklo v České republice (ještě Československé) první vědecké pracoviště, které se klasickým čištěním odpadních vod nejen zabývalo, ale také použilo metodu jejich čištění pomocí tlakových membránových procesů. Významným se stal výzkum čištění odpadní vody při výrobě barev pomocí keramických membrán. Dozvíme se, z jakých materiálů jsou membrány vyráběny, jaké typy membrán existují i jaký je rozdíl mezi membránou a filtrem. Odskočíme si i k moři a dozvíme se, jak se z vody získává sůl.
 
Pro laboratoř Ústavu environmentálního a chemického inženýrství FCHT Univerzity Pardubice je ale typický výzkum, který napomáhá zkvalitnit civilizací poničené životní prostředí.
 
Jana Davidová-Kracíková
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO - Brána vědění otevřená, který je spolufinancován evropskými fondy a státním rozpočtem České republiky.