Jak žijí „Indiáni“ Sibiře a co znamená slovo ču

Doktor Tomáš Boukal, vedoucí Katedry sociálních věd Filosofické fakulty Univerzity Pardubice se zabývá sociální antropologií. V středoevropském prostředí je možné tento vědecký obor ztotožnit s etnologií. Studuje se sociální rozměr člověka, etnických skupin, či národů.
 
V oblasti Zauralí žije etnická skupina lovců a rybářů Něnci, se kterou T.Boukal žil a pracoval po několik let, i když s přerušením. Jejich typickou stavbou je ču z kůry břízy podobná indiánskému iglů. Dřevěná chaloupka na kuří nožce slouží jako zásobárna proti hlodavcům, například rosomáku, nebo také jako prostor duší.
 
Nové poznatky, sociální změny posouvají lidskou civilizaci dopředu, ale také odcházejí zvyky a tradice jednotlivých etnických skupin. Ke kulturnosti každého národa patří tradice podchytit a udržet pro generace následující. Z romantického snu o indiánech dospívajícího chlapce se zrodil celoživotní nejen koníček, ale vědecká práce doktora Tomáše Boukala.
 
Jana Davidová-Kracíková
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO - Brána vědění otevřená, který je spolufinancován evropskými fondy a státním rozpočtem České republiky.