Špičkový výzkum Fakulty chemicko-technologické

Docentu Filipu Burešovi z Ústavu organické chemie a technologie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice udělila Česká společnost chemická Cenu Alfreda Badera za organickou chemii.
 
Cenu získal doc. Filip Bureš, mladý vědec, zejména za rozsáhlý soubor 42 prací publikovaných výhradně v zahraničních odborných časopisech.
 
Dr. Alfred Bader studoval a věnoval se organické chemii, v roce 1939 byl donucen před nacistickým nebezpečím Československo opustit a jeho novým domovem se staly Spojené státy americké. Alfred Bader je zakladatelem firmy Aldrich, dnes Sigma-Aldrich, která je chemikům známa jako největší výrobce a dodavatel speciálních chemikálií pro výzkumné účely. Nikdy na svou starou vlast nezapomněl a dodnes podporuje nadané české studenty chemie při jejich studiu i mladé vědce.
 
Letos získává doc. Filip Bureš k Ceně Alfreda Badera za organickou chemii ještě další ocenění –„Thieme Chemistry Journal Award 2012“ udělovanou vydavatelstvím Georg Thieme Verlag Stuttgart. Tato cena je od roku 1999 udělována mladým vědcům - chemikům s vysokým výzkumným potenciálem v oblasti syntetické organické chemie, a to editory časopisů Synthesis, Synlett a Synfacts.
 
Obě prestižní ocenění doc. Filipa Bureše, potvrzují i vysokou kvalitu výzkumu Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.
 
Jana Davidová-Kracíková
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO - Brána vědění otevřená, který je spolufinancován evropskými fondy a státním rozpočtem České republiky.