Moderní drezíny

Pomyslně se projedeme po kolejích. Sveze nás nově vyvinuté drážní vozidlo - drezína. Jana Davidová navštívila laboratoř inženýra Zdeňka Maška z Dopravní fakulty Univerzity Pardubice.
 
Všichni si vzpomeneme na starý film s Vlastou Burianem a Janem Marvanem Přednosta stanice. Ve filmu se mihne i typické drážní vozidlo - drezína. Název je odvozen ze jména vynálezce Karla Dreise, konstruktéra předchůdce dnešních jízdních kol. A také drezíny byly budovány na principu jízdních kol, později motocyklů nebo automobilů. Existovaly i drezíny postavené jako jednoduchý vůz s klikou.
 
Ing. Zdeněk Mašek z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice se podílel na nejnovějším vývoji drezíny. Jeho specializací je slaboproudá elektrotechnika, a proto ve vývoji nové drezíny se věnoval jejímu elektronickému srdci, neboli řídicímu systému.
 
Ing. Zdeněk Mašek z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice se věnuje oblasti řídicích systémů, programování, komunikační techniky. Dokončil vývoj řídicího systému drážního vozidla – drezíny, ale okouzlují ho i vozidla silniční. Vedle zmíněné spolupráce ve vývoji řídicího systému motorek, ho čekají i hybridní vozidla.
 
Jana Davidová-Kracíková
 
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO - Brána vědění otevřená, který je spolufinancován evropskými fondy a státním rozpočtem České republiky.