ŠACHOVÁ APLIKACE PRO ZRAKOVĚ POSTIŽENÉ, BEZ NUTNOSTI POUŽÍVAT KLÁVESNICI A MYŠ - SOFTWARE / ACCESSIBLE CHESSBOARD FOR BLIND THAT IS MOUSE AND KEYBOARD FREE - SOFTWARE

Autoři / authors

Pavel Jetenský

Annotation

WebCamChess is a software that brings new way of playing chess using computer - with real chessboard and chess pieces to play game against PC. There is no need to use keyboard, mouse or stare to computer screen while thinking about next move. With the help of high visibility markers, it uses web camera placed above the chessboard to detect player's moves. When a move is captured, chess engine (based on open source project SharpChess) calculates computer opponent's move. This move is than spoken with text to speech engine, so that blind player can adjust the keyboard based on the move.

Keywords

chess, accessibility, accessible, tracking, computer, vision, game, play, opponent, table, marker

Anotace

WebCamChess je software, který přináší nový způsob, jak hrát šachy s využitím počítače - s reálnou šachovnice a šachovými figurkami umožňuje hrát hru proti počítači. Není potřeba používat klávesnici ani myš, ani není nutné vidět na obrazovku počítače, zatímco hráč přemýšlí o dalším tahu. S pomocí hi-vis markerů, které jsou nalepené na šachová políčka, a webové kamery umístěné nad šachovnicí, detekuje tahy hráče. Jakmile je tah zachycen, šachový engine (založený na open source projektu SharpChess) vypočítá tah počítačového soupeře. Tento krok je pak vysloven nahlas pomocí TTS enginu, takže zrakově postižený hráč může upravit polohu figurek na reálné klávesnici.

Klíčová slova

šachy, zrakově postižení, přístup, sledování, počítačové vidění, hra, hráč, soupeř, stůl, marker
 
download