Profil

Hlavním cílem Centra materiálů a nanotechnologií (CEMNATu) je realizovat vědeckou, výzkumnou, vývojovou a vzdělávací činnost v materiálových vědách, zejména v oblastech fotoniky, elektroniky, fotovoltaiky a katalýzy. Centrum bylo založeno v roce 2013 a na základě know-how jeho pracovníků a vlastního moderního vybavení nabízí synergické příležitosti pro externí uživatele z řad výzkumných organizací a průmyslových sfér a v neposlední řadě pro početnou skupinu výzkumných pracovníků a studentů FCHT a dalších materiálově orientovaných fakult.

Portfolio znalostí pracovníků centra zahrnuje expertýzu v syntéze, charakterizaci a využití anorganických a organických materiálů využitelných v následujících odvětvích:

1. fotonika (metamateriály, 3D fotonické krystaly, opály)

2. elektronika a elektrický inženýring (paměti, tenké vodivé vrstvy, RFID antény)

3. obnovitelné zdroje energie (1D nanotrubice a nanočástice pro solární články a baterie)

4. chemicky aktivní povrchy (zeolity, silika, alumina ve formě membrán nebo nanovláken)

Všechny odvětví jsou v CEMNATu zastoupeny kompetentními a zkušenými odborníky a jejich pracovními skupinami, které mají za sebou řadu mezinárodních spoluprací, projektů, publikačních a patentových výstupů. Nástup nových vědeckých pracovníků z různých oborů zajistí další dlouhodobý růst CEMNATu.

Mezi nabízené služby pro externí uživatele patří příprava a charakterizace různých materiálů a s tím související konzultace. Pro shlédnutí přehledu přístrojového vybavení, prosíme, kliknětě sem.