2.4.2017
Pozvánka do Galerie Univerzity Pardubice na výstavu: 100 let sdružení českých umělců grafiků Hollar

V úterý 11. dubna v podvečer byla otevřena v Galerii Univerzity Pardubice 97. umělecká výstava „100 let sdružení českých umělců grafiků Hollar“. Výstavu v univerzitní galerii zahájila a s prací sdružení seznámila návštěvníky vernisáže akademická malířka Alena Laufrová. Historické a současné grafiky tohoto sdružení pak výstava v univerzitní galerii nabídne až do konce května.

Sdružení českých umělců grafiků Hollar vzniklo v prosinci 1917 na podporu a propagaci původní grafické tvorby, která se po dlouhém období, kdy poklesla na pouhou reprodukční techniku, začala u nás – podobně jako ve světě – navracet mezi svébytné projevy výtvarného umění. Mezi zakládající členy patřili T. F. Šimon, profesor nedávno předtím založené grafické speciálky na pražské Akademii Max Švabinský, Viktor Stretti a jeho bratr Jaromír Stretti Zamponi, sochař František Bílek a profesoři Uměleckoprůmyslové školy František Kysela a V. H. Brunner, k nimž záhy přibyli Vojtěch Preissig, Zdenka Braunerova, Josef Lada a postupně absolventi grafické speciálky Jan Rambousek, Václav Rabas, Cyril Bouda, Koloman Sokol, Kyselův žák Karel Svolinský, souputník Devětsilu František Tichý aj.

Oproti jiným výtvarným spolkům nebyl Hollar od počátku vymezován generačně ani jednotným výtvarným programem, ale pouze kvalitou tvorby. Tu se mu podařilo prosazovat vedle vlastních výstav také působením na širokou veřejnost prostřednictvím návrhů poštovních známek a bankovek. Sdružení českých umělců grafiků Hollar kolem sebe od počátku soustřeďoval sběratele a příznivce grafiky i milovníky krásných knih jako své přispívající členy, kteří vytvořili Klub přátel Hollaru. Přátelské soužití více generací a názorových poloh, podobně jako důraz na dokonalé ovládnutí grafických technik, charakterizovalo Hollar po celou jeho stoletou historii,popisuje Sdružení českých umělců grafiků Hollar v doprovodném textu k pardubické výstavě Blanka Stehlíková.

Výstava Galerie Univerzity Pardubice je umístěna ve vestibulu Univerzitní knihovny a právě zahajovaná výstava v ní potrvá do 31. května. Je otevřena tradičně od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin, v sobotu od 8 do 12 hodin. Vstup je zdarma.Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice